YOLA ÇIKMADAN ÖNCE MUTLAKA LASTİKLERİNİZİ KONTROL EDİN

Trafiğe kayıtlı araç sayısının 20 milyonu geçtiği Türkiye’de bayram tatillerinde trafiğe çıkan araç sayısı da her geçen gün artıyor. Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla birlikte ülke genelinde yaşanabilecek olası trafik kazalarına dikkat çeken Güvenli & İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Murat Günarslan, yola çıkacak sürücüleri güvenli sürüş konusunda uyarıyor. Özellikle özel araçlarıyla yola çıkacaklar, araçlarına ve sürüş deneyimlerine uygun lastik seçimiyle başlayan ufak ama hayati önem taşıyan bazı önlemler alarak, yolculuğu güvenli ve keyifli bir hale getirebilir.

Güvenli & İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Murat Günarslan, uzun mesafe yolculuklarının yapılacağı Ramazan Bayramı öncesinde tüm sürücüleri, güvenli sürüş için araç ve lastik bakımlarını yaptırmaya davet ediyor. Özellikle mevsimine uygun lastik kullanımı ile başlayan güvenli sürüş önerilerinin dikkate alınması, hem bireysel hem de genel trafik akışı içinde güvenliği artırıyor.

Güvenli & İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Murat Günarslan, yol ve hava koşulları nasıl olursa olsun, yaz sezonunda yola çıkmadan önce lastiklerin hava basıncı ve diş derinliğinin mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini hatırlatıyor.

Birebir Guvenli Surus Egitimi Murat Gunarslan 42Mevsimine uygun lastik seçiminin hayati önem taşıdığını vurgulayan Günarslan, sürücülerin yola çıkmadan önce araçlarının ve lastiklerinin bakımını ihmal etmemesi gerektiğinin altını çiziyor: “Sürücülerimizi, bayram tatili öncesi sıcak hava ve yol koşulları için hazırlıklı olmaya davet ediyoruz. Güvenli sürüş, en fazla önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Bu nedenle sürücülerimize, hem kendileri hem de sevdikleri için olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmamaları için küçük hatırlatmalar yapıyoruz.”

2015 yılı verilerine göre; trafik kazalarına neden olan kusurlar içinde sürücü kusurları %88,6 ile ilk sırada yer alıyor. Bayram tatilinde yola çıkan sürücülerin de güvenli bir yolculuk için yola çıkmadan önce hazırlanması gerektiğini söyleyen Güvenli & İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Murat Günarslan, sürücülerin uykusunu almış, zinde ve dinlenmiş bir şekilde yola çıkmasının yanı sıra yolda sık sık mola verip dinlenmenin de önemli olduğunu işaret ediyor.

Uzun yola çıkmadan önce bunları sakın unutmayın!

• Yol ve hava koşulları nasıl olursa olsun, sürücüler ilk olarak, lastiklerin hava basıncını ve diş derinliğini kontrol etmelidir.

• Lastiklerin mevsimine uygun seçilmesi çok önemli bir konu. Sürücüler, yaz sezonunda araçlarındaki dört lastiğinde yaz lastiği olmasına dikkat etmeli. Kış lastikleri yaz lastiklerine göre daha uzun bir fren mesafesine sahip olmanın yanı sıra, çabuk aşınarak, yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Özellikle hızlı alınan virajlarda savrulma riskinin de göz ardı edilmemesi gerekiyor.

• Doğru havalı lastik, yolla daha geniş bir yüzeyde temas ettiği için daha güvenlidir. Lastikler bu sayede daha az ve düzenli aşınarak; daha az ısınır ve yıpranır. Ayrıca yakıt tasarrufu sağlar.

• Yola çıkmadan önce veya yolculuğun ilk 15 – 20 km’si içerisinde, mutlaka lastik basıncı kontrol edilmelidir. Aksi halde, uzun süre yol alındığında ısınan lastik içerisindeki havanın basıncı yükselir ve sürücüyü yanlış yönlendirip, yanıltabilir. Aynı konu güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmış araçların lastiği içinde geçerlidir.

• Kış koşullarında güvenlik sınırı 4 mm olan lastik diş derinliğinin, yaz döneminde 3 mm’nin altına düşmemesine dikkat edilmeli. Düşük diş derinliği fren mesafesinin uzamasına sebep olur.Ufak bir ayrıntı olarak görünse de, stepnelerin de mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Bu ayrıntı atlandığı takdirde, küçük sıkıntılarla atlatılabilecek olaylar ciddi sorunlara dönüşebilir.

MURAT GÜNARSLAN
Güvenli & İleri Sürüş Uzmanı
www.muratgunarslan.com
murat@muratgunarslan.com
bilgi@birebirsurusegitimi.comBir Cevap Yazın