TATİLE ÇIKACAK SÜRÜCÜLERE 12 ÖNEMLİ İPUCU

Güvenli Sürüş Uzmanları, yaz aylarında yola çıkacak olan sürücülere güvenli sürüş için öneriler sunuyor ve 12 ipucu ile güvenli ve keyifli bir yolculuk için hazırlığa, sağduyulu bir sürüş stiline ve davranışlara dikkat çekiyor.

Her sene, Avrupa’nın farklı bölgelerinden sayısız turist, tatil merkezlerine gitmek için arabalarıyla uzun yolculuklara çıkıyor.

Geçtiğimiz yıl, Avrupalılar’ın %42’si karayolundan yurtdışına seyahat etti ve bunların %65’i araba ya da motor kullanıyordu. Ancak, kalabalık bir aileyle ve son derece sıcak hava koşulları altında yapılan seyahat, beraberinde yüklü bir aracı kullanmak gibi potansiyel zorlukları da beraberinde getirir.

Yapılan araştırma, arızaların ve teknik sorunların %32’sinin tatil için yola çıkıldığında meydana geldiğini göstermektedir. Ancak, yolculuğa başlamadan önce iyi bir hazırlık ve planlama yaparak arabayla çıkılan tatili çok daha keyifli hale getirmek mümkün.

Güvenli Sürüş Uzmanları, “Yaz demek, işlek yollarda ve aşırı sıcakta uzun mesafeler kat etmek demektir.

Yaz sezonunda güvenli sürüş için 12 ipucu!

Birebir Guvenli Surus Egitimi Murat Gunarslan 06Yola çıkmadan önce…

1. Eşyalarınızı arabanıza yerleştirirken bir takım temel kuralları yerine getirdiğinizden emin olun: Çok fazla ağırlık aracınızın sürüş tarzını olumsuz şekilde etkileyebileceği için arabanızı aşırı yükle doldurmayın. Bir station wagon araçta, ani fren durumunda eşyaların fırlamasını engellemek için arka bagajı bir fileyle araç içinden ayırın. Arka bagaj tamamen doluysa, bir portbagaj ya da treyler kullanın.
2. Treyleri çekmeden önce her şeyin emniyetli bir şekilde yerleştirildiğinden emin olun. Treylerdeki farları, frenleri, lastikleri, bağlantı parçalarını ve araç ile treyler arasındaki emniyet halatlarını iki kez kontrol edin.
3. Yolda giderken, emniyet mesafesini koruyun. Ayrıca, sizin önünüze geçmek istediklerinde fark edebilmeniz için gözünüz arkanızda akan trafiğin üzerinde olmalı.
4. Yolculuk sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz eşyaları, ulaşabileceğiniz, alması en kolay yerlere koyunuz.
5. Tatillerinizde lastiğin patlama olasılığına karşı hazırlıklı olun. Arabanız için hangi seçeneğin en iyisi olduğunu (yedek lastik veya lastik şişirme takımı) kontrol edin ve yanınızda yol yardım servisinin telefon numarasını bulundurun.
6. Farklı ülkelerin farklı hız limitleri vardır ve bazı ülkelerin kendine ait yazılı olmayan kuralları da mevcuttur. Örneğin; Fransa, Almanya ve İsviçre’de, hız kameraları için hatırlatıcı işaretlere güvenmenize izin verilmez, birçok Avrupa ülkesinde gündüz farlarını açık tutmak zorunludur ve İtalya’da yazın kış lastiği kullanmak yasaktır.
7. Yola çıkmadan önce mutlaka iyice dinlenin. Eğer yola erkenden koyulabilecekseniz, trafiğin yoğun olduğu saatlerden önce evinizden çıkın. Bu şekilde trafik sıkışıklığından ve güneşin yoğun ve direkt ışınlarından kurtulabilirsiniz.

Birebir Guvenli Surus Egitimi Murat Gunarslan 07Yoldayken…

8. Aracın tamamıyla eşya yüklü olması manevra kabiliyetini etkiler ve buna alışması da zaman alır. Ayrıca, tüm aileyle ve çok sayıda bavulla seyahat ettiğinizde, dikkatinizi dağıtan daha fazla şey olacak, görüşünüz azalacak ve daha uzun bir durma mesafesi gerekecektir. Bu hususları aklınızda bulundurun.
9. Arabanızın camlarında hali hazırda güneşlikler bulunmuyorsa, bu yaz sezonunda bunlardan satın almayı düşünebilirsiniz. Bunun yanı sıra, yolculuk saatlerinizi günün daha serin zamanlarına denk gelecek şekilde planlayın.
10. Aileleriyle seyahat edenler, özellikle de arka koltukta çocukları oturuyorsa, gözünü yoldan ayırmadığına emin olmalıdır. Bir araba, 100km/saat hızında giderken saniyede yaklaşık 30 mt yol alır. Üç saniyeliğine arkanıza dönüp çocuklarınıza bakmanız ciddi sonuçlara neden olabilir.
11. Evcil hayvanların araba içinde serbestçe gezinmesine asla izin verilmemelidir! Emniyet kemeri ya da iyi havalandırılan bir kafesle güvenliklerini sağlayın.
12. Aracınız, yolcular ve valizlerle tamamen dolu haldeyse, lastik basıncı da artacaktır. Yaz sıcağı da lastiklerdeki hava basıncını artırır. Yolculuk öncesinde lastikleriniz “soğukken” lastik basıncı kontrol edilmeli ve basınç seviyesi yüklü aracın ağırlığı göz önünde bulundurularak ayarlanmalıdır.

MURAT GÜNARSLAN
Güvenli & İleri Sürüş Uzmanı
www.muratgunarslan.com
murat@muratgunarslan.com
bilgi@birebirsurusegitimi.comBir Cevap Yazın