KIŞ ŞARTLARI HAYATIMIZI ETKİLEMEYE BAŞLADI

Güvenli ve İleri Sürüş Uzmanı Murat Günarslan, kış koşullarında kış lastiğinin önemini hatırlatarak tüm sürücüleri duyarlı olmaya çağırdı:

‘’Kış lastiği yaygın kullanılırsa kış aylarında çekilmez hale gelen trafik çilesi büyük ölçüde azalacak; akıcı ve güvenli bir trafik sağlanmasında önemli bir fayda sağlanacaktır.’’

Güvenli ve İleri Sürüş Uzmanı Murat Günarslan; trafiğe çıkan araçların kış bakım ve hazırlıkları için yapılması gerekenlerini bildiren kış rehberini de açıkladı

Kars, Ardahan, Erzurum ve Ağrı illerinde mevsimin ilk karı yağdı. Doğu illerinde yağan ilk kar; bölgede kış lastiğine geçişi hızlandırdı. Güvenli ve İleri Sürüş Uzmanı Murat Günarslan; kış koşullarında kış lastiği kullanımının önemine dikkat çekerek Doğu illerinde yağan ilk karın ardından bölgedeki tüm sürücüleri bu konuda duyarlı olmaya çağırdı. Murat Günarslan, akıcı ve güvenli bir trafik için kış lastiğinin önemine dikkat çekti.

Kış lastiği için 1 Aralık’ı beklemeyin!

Güvenli ve İleri Sürüş Uzmanı Murat Günarslan; Doğu’nun Kars, Ardahan, Erzurum ve Ağrı illerinde düşen ilk karın bölgede kış lastiği için alarm olarak kabul edilmesi gerektiğini belirterek şöyle dedi: ‘’Kışın lastiği kış lastiğidir. Kış lastiği; +7C nin altındaki ıslak, karlı ve buzlu yollar için özel olarak hazırlanır. Özel sırt karışımı ve tasarımı sayesinde kış koşullarında daha fazla yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağlar. Kış lastiği kullanımına sadece ticari araç değil tüm sürücülerin özen göstermesi gerekir. Kış lastiğinin trafiğe çıkan tüm sürücüler tarafından yaygın kullanımı, kış aylarında tehlikeli ve çekilmeyecek hale gelen trafik çilesini de büyük ölçüde azaltır ve trafiğin daha güvenli ve akıcı olmasına katkı sağlar. 1 Aralık’ı beklemeden aracınızın kış bakım ve hazırlıklarını tamamlayın, kış lastiğinizi taktırın.’’

Araçlarınızın kış hazırlığı için kış rehberi!

birebir-guvenli-surus-egitimi-murat-gunarslan-55Güvenli ve İleri Sürüş Uzmanı Murat Günarslan, kış rehberini de açıkladı. İşte aracınızı kışa hazırlamak için yapmanız gerekenler…

• Kış lastiğinizi taktırın. +7C altındaki sıcaklıklarda, yaz lastiklerinin yola tutunma özelliği önemli oranda azalır. Oysa kış lastikleri özel sırt karışımı ve tasarımı sayesinde daha güçlü yol tutuşu ve kısa fren mesafesi sağlar ve hayat kurtarır.
• Aracınızın bakımını yaptırın ve herhangi bir sorun olmadığından emin olun.
• Akü kontrolünü yaptırın.
• Antifriz, kışın aracınızın soğutma sisteminin donmasını önler. Radyatör sistemindeki suyun donmaması için mutlaka antifriz kullanın.
• Soğuk ve yağışlı havalarda görüş mesafesi azalır ve sileceklerinizi daha fazla kullanırsınız dolayısıyla daha hızlı aşınır. Sileceklerinizin bakımı, kontrolü ve gerekiyorsa değiştirilmesi önemlidir. Silecek suyunuzun, cam yıkama sistemini donmaktan koruyan alkol içermeyen uygun bir sıvı olmasına dikkat edin.
• Aracınızın sürüş problemlerini gözden geçirin. Motorun ilk harekette zorlanması, bozuk rölanti ve avans ayarı, stop etme, düşük güç gibi sürüş problemleri varsa, uygun bir serviste aracınızın ayarlarının yapılması gerekir.
• Yakıt sistemindeki nemin donmasını önlemek için, depoya ayda bir kez bir şişe buz önleyici katkı ekleyin. Yakıt deposunu yarıdan fazla dolu tutun, çünkü dolu tutulan yakıt deposu, borulardaki donmayı önleyecektir.
• Motorunuzun yağını ve yağ filtresini; aracınızın teknik ve bakım kitabında belirtilmiş olan kilometrelerde değiştirin.
• Lastiğinize; araç üzerinde muhtelif noktalara yapıştırılmış uyarı yazılarında belirtilen doğru havayı basın.
• Araç bagajınızda mutlaka ilk yardım çantası, uyarı araçları, marş takviye kablosu, kum veya paspas (çekiş için) çekme halatı, tekerlek zincirleri, el feneri, buz kazıyıcı, kar fırçası, küçük bir kürek, eldiven ve battaniye gibi yardımcı aletler bulundurun.
• Aracınızı kullanırken, kış koşullarına uygun özel sürüş tekniklerini uygulayın. Takip mesafesine dikkat edin; hızınızı düşürün; savrulmayı ve patinajı önlemek için ani hızlanmalardan kaçının. Durmak veya yavaşlamak için vites küçülterek motor frenini kullanın.

Murat-Gunarslan-Ralli-2015-Rally-21MURAT GÜNARSLAN
Profesyonel Ralli Pilotu
Güvenli & İleri Sürüş Uzmanı
www.muratgunarslan.com
murat@muratgunarslan.com
bilgi@birebirsurusegitimi.comBir Cevap Yazın