KLİMAYI KULLANIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 5 NOKTA

Çoğu araç sahibi klimayı doğru kullanmıyor. Otomobili havalandırmadan klimayı en yüksek güçte çalıştırmak en sık yapılan hatalardan biri. Araç içinde klimayı kullanırken dikkat edilmesi gereken 5 önemli nokta…

Yaz mevsiminde otomobil kullanırken ısınan havanın etkilerini küçümsememek gerekiyor. 35 derecelik bir kabin sıcaklığı sürücünün tepki süresini 25 derecedeki tepki süresine kıyasla yüzde 20 oranında yavaşlatıyor; bu da kanda yüzde 0,5 oranında alkol varken otomobil kullanmakla aynı etkiyi yaratıyor. Bundan dolayı sürücü kabininin serin ve havadar olması önemli.

1) Otomobile bindiğiniz anda klimayı en yüksek güçte çalıştırmayın … Yaz aylarında açıkta park edilmiş bir otomobilin kabin sıcaklığı 60 dereceye kadar çıkabiliyor. Birkaç kolay adımda bu sıcaklığı yaklaşık yarım saat içerisinde 25 dereceye kadar düşürmek mümkün. En sık yapılan hatalardan biri klimayı en yüksek güçte çalıştırmak. “Klimayı açmadan önce bir dakika için kapıları ve camları açmak. Bu basit işlem sayesinde “içerdeki sıcaklığı doğal yolla düşürebilirsiniz.” Havalandırdıktan sonra otomobilinize binebilir, kapılarınızı kapatıp klimanızı açabilirsiniz.

2) Hava devridaimi modunu açık bırakmayın … En sık yapılan hatalardan bir diğeri. Çünkü bu mod açık kaldığında “camlar buğulanıyor.” Bunun yerine Otomatik modu etkinleştirerek “hava akışının daha kontrollü ve verimli bir şekilde sağlanabilir”

3) Sabah hava serin olsa da klimayı çalıştırın … Avrupa’nın neresinde olduğunuza bağlı olarak yaz aylarında bazı sabahlar serin olabiliyor. Yine de “ısıyı yüksek bir dereceye ayarlayacak da olsanız klimayı açarak” dışarıdaki hava yavaş yavaş ısınmaya başladığında camların buğulanmasını önleyebilirsiniz.

4) Havalandırma menfezlerini doğru yöne doğrultmak … Yazın yolcuların en çok kullandığı iki cümle, “Klimayı biraz daha açar mısın? Hiç soğuk gelmiyor.” oluyor. Çoğu zaman “sorun sıcaklıktan değil, otomobilin içindeki hava akışının yönünden kaynaklanıyor.” Hava akışının otomobil içinde eşit bir şekilde dağılmasını sağlamak için “menfezler doğrudan insanların yüzüne değil, yukarı doğrultulmalı.” Bu sayede “hava otomobilin içinde dolaşım sağlıyor ve her bir yolcuya eşit oranda temas ediyor.”

5) Düzenli bakım yaptırın … Nasıl ki motor yağına, lastiklere ve fren hidrolik yağına bakım yapılması gerekiyorsa, otomobillerde bulunan klima sistemlerinin de belirli bir bakıma ihtiyacı oluyor. Düşük hava akışını ve kötü hava kalitesini önlemek için her 15.000 kilometrede bir polen filtresinin değiştirilmesi gerekiyor.

MURAT GÜNARSLAN

Klimayi-kullanirken-dikkat-etmeniz-gereken-5-nokta2Bir Cevap Yazın