GÜVENLİ SEYAHAT İÇİN 10 KONUYA DİKKAT

Güvenli & İleri Sürüş Eğitmeni Murat Günarslan, uzun Kurban Bayramı Tatili için yola çıkan araç kullanıcılarına güvenli seyahatle ilgili bazı hatırlatma ve önerilerde bulundu.

Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan ve özellikle uzun tatil dönemlerinde sayısı artan trafik kazalarının, bu bayram tatili döneminde de üzücü sonuçlar doğurmaması amacıyla, Güvenli & İleri Sürüş Eğitmeni Murat Günarslan, yola çıkacak araç kullanıcılarını daha dikkatli olmaları yönünde uyarıyor.

Türkiye’de can ve mal kayıplarına yol açan en ciddi sorunlardan birisi olan trafik kazaları konusunda koruyucu önlemler alınması ve sorumluluk bilincinin geliştirilmesi amacıyla toplumda farkındalık yaratmak için çok önemli sürüş tavsiyelerinde bulunan Güvenli & İleri Sürüş Eğitmeni Murat Günarslan, tatil amacıyla şehirlerarası yolculuk yapan araç sayısının arttığı bu dönemde, dikkatsizlik, ihmalkârlık ve trafik kurallarına uymama gibi nedenlerle, istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabileceğini hatırlatıyor.

Murat Günarslan, olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak adına, seyahate çıkmadan önce ve seyahat süresince, araç bakımı ve güvenli yolculuk yönlerinden uyulması gereken 10 önemli kuralı aktardı…

1. Araç bakımınızı, muayenesini ve araçta seyahat öncesi temel kontrolleri mutlaka yaptırın. (Aracın su, yağ, lastik, aydınlatma, klima sistemleri v.b. kontrolü; ilk yardım çantası, ikaz işaretleri, gerekli trafik belgeleri, harita bulundurulması)
2. Başta emniyet kemerlerinin bağlanması olmak üzere trafiğe çıkmadan, doğru ve güvenli sürüşle ilgili hazırlıkları mutlaka tamamlayın. (Koltuk, ayna ayarları, eşyaların sabitlenmesi v.b)
3. Aracı, trafik kurallarının izin verdiği sınırlar dahilindeki hızlarda kullanın.
4. Bir günde toplam 8 saatten fazla araç araç kullanmayın, 2 saatte bir 15 dakikalık molalar verin.
5. Yol boyunca trafik ışık, levha, işaret ve işaretçilerine dikkat edin, yaya geçitleri, çocukların bulunduğu bölgelerde azami dikkat gösterin.
6. Direksiyon başında seyir sırasında kesinlikle cep telefonu kullanmayın.
7. Aracı sakin bir şekilde kullanın, olası diğer sürücü hatalarına aşırı tepki vermeyin.
8. Yola çıkmadan dinlenin, alkol almaktan kaçının, rehavet verici ilaçlar kullanmayın.
9. Gece yolculukları görüş zafiyetini arttırdığı için mecbur kalınmadıkça gece yola çıkmayın.
10. Herhangi bir kazaya karışıldıysa veya rastlandıysa, öncelikle çevre ve kişilerin emniyetini sağlayın, kaza yerine yaklaşan diğer sürücüleri uyarıcı tedbirleri alın.

Detaylar hayat kurtarır

Sürüş öncesi hazırlıkların ve yolculuk sırasında dikkat edilmesi gerekli konuların, detay olarak görülüp göz ardı edilmemesi gerektiğine işaret eden Güvenli & İleri Sürüş Eğitmeni Murat Günarslan, bu 10 madde haricindeki bazı bilgilerin de hem seyahatin daha rahat ve konforlu, hem de güvenli olmasına katkı sağlayacağını belirtiyor. Yolculuk öncesinde yapılacak seyahat planlaması, güzergahın belirlenmesi, rotadaki hava ve yol durumu gibi değişken koşullar hakkında bilgi edinilmesi beklenmeyen olumsuzlukların önüne geçmeyi sağlayabilir.

Özellikle ortalama hızın daha yüksek olduğu şehir dışı yollarda bir anlık konsantrasyon kaybının kazalara sebebiyet vereceğine dikkat çeken Güvenli & İleri Sürüş Eğitmeni Murat Günarslan, araç kullanıcısının, dikkatinin dağılmasına neden olabilecek bir şeyler yemek veya içmek, telefonla konuşmak veya telefon mesajlarını okumak gibi eylemlerden kesinlikle kaçınılması gerektiğini hatırlatıyor.

Murat-Gunarslan-Ralli-2015-Rally-21MURAT GÜNARSLAN
Profesyonel Ralli Pilotu
Güvenli & İleri Sürüş Uzmanı
www.muratgunarslan.com
murat@muratgunarslan.com
bilgi@birebirsurusegitimi.comBir Cevap Yazın