BAYRAM TATİLİNDE GÜVENLİ SÜRÜŞ

Kazalar En Çok ‘12.00-16.00’ Saatleri Arasında Gerçekleşiyor

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün istatistiklerine göre Bayram tatili süresinde meydana gelen trafik kazalarında, en çok can kaybının tatilin ilk ve son günlerinde meydana geldiği, kazaların %52’lik bölümünün, 12:00-16:00 saatleri arasında oluştuğu belirlendi.

İstatistikler, kazaların sebepleriyle ilgili de çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Kazaların %29’u araçların hızını yol ve hava şartlarına uydurmaması, %21’i de araçların hızlarını kavşaklara-dönemeçlere yaklaşırken azaltmaması nedeniyle gerçekleşiyor. Yani toplam kazaların %50’si aşırı hızdan kaynaklanıyor. Yanlış dönüş veya manevra yapmak kazaların %15’inin nedeni olurken, şerit ihlali ise kazaların %12’sinin gerçekleşmesine neden oluyor.

Bu sene de birçok kişinin bayram haftası için tatil planı yapıyor olması karayolunda seyreden araç sayısının ciddi oranda artacağına işaret ediyor ki bu da trafikteki risklerin artacağı anlamına geliyor.
Trafik bilincini oluşturmayı hedefleyen Güvenli ve İleri Sürüş Uzmanı Murat Günarslan, özellikle trafiğe çıkacak araç sayılarının artış göstereceği bayram tatilinde sürücüleri araç muayenesinden, takip mesafesine kadar pek çok konuda uyarıyor.

Aracın Muayenesi ve Bakımı Tam Olsun

Birebir Guvenli Surus Egitimi Murat Gunarslan 30* Yola çıkmadan önce aracınızın bakımlarını yaptırın, muayenesinin zamanının geçmediğinden emin olun, geçmişse mutlaka en yakın araç muayene istasyonunda muayenesini yaptırın.
* Lastiklerinizin hava basıncını ve durumunu, aracın aksamlarını (hız, yakıt göstergeleri, Airbag göstergeleri vs.) tüm gerekli malzemeleri (İlk yardım çantası, yangın söndürme tüpü ve üçgen reflektörleri) kontrol edin.
* Gideceğiniz güzergâhtaki yol çalışmaları hakkında önceden bilgi edinin
* Giysilerinizin mümkün olduğunda rahat ve hafif olmasına özen gösterin.
* Pedalları hissedebileceğiniz ince tabanlı ve rahat ayakkabılar tercih edin.

Her İki Saatte Bir 15 Dakika Dinlenin

* Tüm trafik işaretlerine, işaretçilerine ve kurallarına uyun,
* Araç içinde dikkatinizi dağıtacak, görüşünüzü kapatacak eşyalar bulundurmayın, tüm eşyaları sabitleyin.
* Hem önde, hem arkada otururken emniyet kemerinizi mutlaka takın, bebeklerin, küçük çocukların yaşlarına uygun çocuk koltuğu ile seyahat etmesini sağlayın.
* Bu Bayram da hava sıcaklıklarının yüksek olması beklendiği için yola sabahın erken saatlerinde çıkın.
* Uykusuz ve yorgun bir şekilde asla araç kullanmayın.
* Sürüş esnasında bol bol sıvı tüketmeniz konsantrasyonunuzu korumanıza katkı sağlayacaktır. Klimayı sürekli çalıştırmayın. Zaman zaman camları açarak aracı havalandırmayı ihmal etmeyin.
* Sıcak havanın asfalt zeminin yumuşamasına ve dolayısı ile kaygan bir zemin oluşturabileceğine dikkat edin.
* Her 2 saatlik sürüşten sonra mutlaka 15 dakika mola verin.
* Öğlen saatlerini molada geçirin. Aşırı sıcak hem sizin hem de aracınızın performansını düşürecektir.
* Yoğunluk, kaza veya yol çalışması nedeniyle oluşan konvoylarda veya feribot girişlerindeki beklemelerde sakinliğinizi koruyun. Yol konsantrasyonunuzu bozmayın.

Seyir Halinde Takip Mesafenizi Mutlaka Koruyun

* Gevşek malzemeli zemini bulunan yollarda (Mıcır ve benzeri serbest malzeme) ani fren ve direksiyon hareketlerinden kaçınınız, hızınızı azaltın.
* Seyir halinde takip mesafenizi mutlaka koruyun.
* Kısa farlarınızı mutlaka yakın.

Çocuk Koltuğu Hayat Kurtarıyor

* Ülkemizde 1 Haziran 2010’dan beri boyu 135 santimetrenin ve ağırlığı da 36 kilogramın altındaki çocukların, çocuk güvenlik koltuğunda seyahat zorunluluğu bulunuyor.
* Çocuk güvenlik koltuğunun kullanımının zorunlu olduğu ülkelerde trafik kazalarında çocuk ölüm oranları %3’e ilerlerken, yasal zorunluluk olmayan ülkelerde ise bu oran %46’lara çıkıyor.

MURAT GÜNARSLAN
Güvenli & İleri Sürüş Uzmanı
www.muratgunarslan.com
murat@muratgunarslan.com
bilgi@birebirsurusegitimi.comBir Cevap Yazın