ARAÇTA ÇOCUK GÜVENLİĞİ

Güvenli & İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Murat Günarslan ailelerin yolda oldukları her an araç içinde önde ve arkada her zaman emniyet kemeri takmaları gerektiğinin ifade etti.

Yapılan araştırmalarda, Türkiye’de çocuklu ailelerin sadece 4’te birinin çocuk koltuğu kullandığını belirten uzmanlar, öncelikle araçta çocuk güvenliğinin sağlanması için çocuk koltuğu kullanımının şart olduğunu belirtti.

Uzmanlara göre doğru emniyet kemeri ve çocuk koltuğu kullanımı şöyle;

• Öncelikle Avrupa standartlarında koltukları seçin ve mutlaka üreticinin söylediği şekilde monte edin.
• Bebek veya çocuk, sıkı bir şekilde kemer ile bağlanmalı ve kemer ile arasında boşluk olmamalı.
• Kalın ve özellikle kaygan dokusu olan kıyafetler ile koltuğa oturtulmamalı. Çocuk, başıyla koltuğun kafalığı arasında minimum mesafe olacak şekilde oturtulmalı

Emniyet kemerini doğru takın…

Birebir Guvenli Surus Egitimi Murat Gunarslan 41– Emniyet kemerinin bedene çapraz kesen kısmının, omzun tam ortasından geçmesi gerekmetedir. Eğer kemer boynu kesiyorsa, yani boyna değiyorsa veya omuzdan düşüyorsayanlış takıldığı anlamına gelmektedir. .
– Kemerin kucak kısmından geçen bölümü ise , karnın mümkün olduğunca altından ama bacakların mümkün olduğu kadar üzerinden geçmeli.dir En önemli nokta ise, kemerin karnın üzerinden hiçbir şekilde geçmemesi gerekmektedir..
– Bir önemli konu ise, koltuk arkalarında bulunan kafalıklarıdır. Aracın hareket ettiği her durumda, kafalıkların yolcu veya sürücünün kafalarının hiza olarak yüksekte olması gerekmektedir. Ayrıca kafalık ile kafa arasındaki mesafe de minimum seviyede olmalı ki, özellikle arkadan çarpma durumunda kafa, kafalığa mümkün olan en yavaş hızda çarpsın. Böylece boyun zedelenmeleri veya travmalar engellensin.

MURAT GÜNARSLAN
Güvenli & İleri Sürüş Uzmanı
www.muratgunarslan.com
murat@muratgunarslan.com
bilgi@birebirsurusegitimi.comBir Cevap Yazın